Polska WW BPSK 63 Contest 2013
Witam!
Zawody, zawody i po zawodach.
Podzielam opinie kolegów, że zatrzęsienia stacji biorących udział w zawodach nie było, ale nie było też na pasmach pusto. Przez większą część doby zawsze na którymś paśmie coś się działo.
Jeśli chodzi o regulamin, to jego publikacja nie powinna mieć takiego wpływu na frekwencję. Na portalach publikujących regulaminy często jest podany termin i regulamin zeszłorocznych zawodów, ale jest też link do strony organizatora, gdzie przeważnie jest zamieszczony aktualny regulamin. Więc kto chce to znajdzie.
Oczywiście lepsze rozpropagowanie zawodów zawsze jest wskazane.
Co do terminu nie wiem, czy jest sens go zmieniać. Nie kolidował w zasadzie z innymi zawodami, te na RTTY mnie nie przeszkadzały. Ważne,że w tym terminie nie było innych zawodów, i nie ważne jakimi emisjami. Każde inne zawody, szczególnie popularne, lub europejskie - stawiają przed dylematem : w których brać udział.
Termin nadsyłania logów jest wystarczająco długi, brak informacji o terminie rozliczenia zawodów, chyba że coś przeoczyłem.
Uważam, że publikacja znaków stacji, które nadesłały logi za zawody nie powinna mieć miejsca tu na forum, ale na stronie www organizatora w jakiejś tabeli, choćby w excelu, najlepiej wg kolejności nadsyłania lub alfabetycznie.
Tam też powinno być rozliczenie zawodów tak szybko jak tylko jest to możliwe w dobie rozliczania logów w formacie cabrillo robotami do rozliczania zawodów.
Do dyskusji na pewno pozostaje regulamin. Obecny jest prosty i to jest jego zaleta. Można przedyskutować - zwłaszcza kategorie w zakresie pasm lub ich wyboru wg uznania operatora.
Jeszcze kilka słów o moim udziale w zawodach.
Były to pierwsze w pełni komfortowe zawody DIGI, jeśli chodzi o sprzęt i oprogramowanie. Używałem MixW (v.2.19), interfejs RigExpert Standard i IC-746. Po wielu miesiącach rozpaczliwej czasami walki z konfiguracją sprzętu i oprogramowania, weryfikowanej poprzez udział w kolejnych zawodach, wreszcie "zagrało". Może nie wszystko jak bym chciał. Zestaw się tak "skonfigurował", że daje około 50 W. Ta moc jednak w zupełności wystarcza (przeważnie), żeby - przy moich antenach dowołać się do słyszanych stacji. (Anteny: LW 42 m, Inverted V na 7, 14, 21, 28 MHz na dachu 4 p. bloku prawie w centrum miasta).
Trochę moich statystyk zawodów.
Słyszałem około 150 stacji biorących udział w zawodach. Ponad 40% z nich to stacje rosyjskie, ponad 16% stacje ukraińskie, 6% stacje DL, stacje UN - 2,5%. Stacje polskie w tym zestawieniu to 18%. Pozostałe stacje to 15%. Te 15% reprezentuje aż 14 krajów (od 1 do 3 stacji). Można się zastanowić nad przyczynami dlaczego nie ma ani jednej hiszpańskiej, 3 włoskie, 3 belgijskie, po 2 z EW, G, HA, OK, a po jednej z z innych 7 krajów. Nie słyszałem stacji zza oceanu. Nie znaczy to, że ta statystyka odzwierciedla całe zawody. Wystarczy inna lokalizacja i inne anteny a będzie różnie.
Pozdrawiam cierpliwych w czytaniu -
Zbyszek SQ9CXC.


  PRZEJDŹ NA FORUM