O skrzynkach antenowych przy makowcu i kawie
ręczna czy automatyczna?
Nie chciałbym sie zaplatac w zeznaniach ale....
ja wiem co to jest matematyczna wartość SWR SWR= (Ep+Eo/Ep-Eo) i widac z tego ze może miec wartość od 1- nieskończoności- tak mówi matematyka.
ale.. mi o co innego chodzi i nie zależy mi na pomiarze SWR'a to akurat mierze w moim FT-920 a mam tam wskażnik linijkowy a nie analogowy.
Widzisz usiłuje skonstruować miernik natęzenia pola (mocy wysyłąnej do anteny) korzystając ze sprawdzonych wzorów na przykład MFj-971. Wielkie to nie jest zadanie, ale zwykły obwód typu ceweczka na rdzeniu, dioda, kondensatorek daje odczyt i mocy odbitej i padającej, ale silnie zależnej od fq.
To znaczy : zrobiłem próbny ukłądzik jw no i przy 3,5 Mhz mam przy max zestrojonej antenie odczyt na małym mierniczku 30% skali a na 28Mhz mam 150% skali.
Chodzi mi o właśnie o ten odczyt orientacyjny - nie mam zamiaru tutaj mierzyć rzeczywistej wartości mocy czy to padajacej czy odbitej.
czyli jednym słowem uniezależnienie (w miarę możliwe)wzglednej wartosci mocy która w danej chwili wysyłam w eter. Pewnie że i bez tego da sie pracowac bo mniej wiecej wiem ile tego akurat mam "pod reką", ale co mi szkodzi ustroić sobie skrzynkę takim gadżetem ?



i w trakcie pracy sobie spogladać jak wyglada moje zestrojenie i moc?
jak juz mam 2 wkaźniki to moge odczytywać wzgledna moc padająca i odbita i porównywac z TRX'em.
Wobec tego pytałem sie własnie o ta konstrukcje (płytkę) w Twojej skrzynce jak to jest tam skonstruowane: ile zwojów jest na rdzeniu, gdzie odczep i tak dalej abym mógł to skopiować czy też dostosowac do moich potrzeb.
Czy ja za dużo wymagam ? Chyba nie ale sam z tym sobie poradzić nie bardzo mogę. Elektronik ja amator i schematy owszem czytam ale dogłebnych wniosków z nich wyciągac nie potrafie.
Jesli mówisz że zestrojona antena na 3,5 Mhz przy mocy nadajnika 50W daje ci odczyt na mierniczku 50% skali i taki sam wynik masz na 14 i 21 MHz to i ja tak chciałbym mieć na swoich mierniczkach.
Jeszcze raz powiadam : mam swiadomość że to nie jest oczyt rzeczywistej mocy- to tylko orientacyjne.
Teraz wracając do PI i T - nie widze tutaj akurat specjalnej oszczedności bo i tu jedna cewka i tu 2 kondensatory a więc?
Teraz mam pzrykład mojej anteny na 14 Mhz - beam 3 elementy. Napracowałem sie nad nią sporo, obliczyłem , wykonałem, dopasowałem przy antenie Gamma-matchem i mam jX=0 a Z=35 Omów czyli SWR = 1,2 (około) i nie ma mowy aby zejśc do 1,0 czyli jest jak fizyka mówi. Czy ta antena jest dobrze zestrojona? Według mnie dobrze a nawet prawie bardzo dobrze, a jednak nie do końca. Wobec tego ta resztkę niedopasowania Ztx do Zant poprawiam skrzynką i wtedy mam jak należy. Moim zdaniem skrzynka zawsze jest potrzebna we współczesnych nadajnikach- tutaj nie ma miejsca na dostrajanie wyjścia TX do anteny. Jest 50-52 Ohm i koniec. Chyba że się mylę?
To na razie tyle.....


  PRZEJDŹ NA FORUM