Jak nie walczyć ze spółdzielnią i sąsiadami i być aktywnym na pasmach
Anteny w budynku
    sp9rqa pisze:    No i właśnie do tego zmierzam... W świetle tego co napisałem wcześniej jaki jest sens instalować AMPRO (80-6) skoro na tej swojej nic nie słyszę...

    Ale oczywiście próbować zawsze warto i dlatego zobaczę co wyjdzie z wędki.Absolutnie nie chodzi o to, żebyś montował AMPRO, bo generalnie antena AMPRO80 jest w warunkach domowych słabą anteną.
Sprostowanie: Jeżeli szukasz anteny na 80 metrów na lokalne pogaduchy to nie AMPRO80.
Z takim kątem promieniowania usłyszą Cię na Alasce, ale w sąsiedniej miejscowości już nie bardzo szczęśliwy

To po pierwsze.
Po drugie, napisałem to nie tylko dla Ciebie wesoły

Po trzecie, chodziło mi o to, żeby pokazać, że wcale nie trzeba sprzedawać radia i przesiadać się na internet.
Pierwsze łączności robiłem w 1977 AM na RBM1 z oryginalną anteną. Oryginalna antena to pręt chyba ok 120 cm zakończony pojemnością szczytową.
Fakt, zakłóceń było mniej.

Po czwarte.
Chyba nie muszę mówić, że JT65a jest niesamowicie skuteczną emisją. Na 7076 w ubiegłym tygodniu było i SSB i PSK-63, a pomimo to dało się zrobić QSO
Radio to nie Skype, a KF to nie program trzeci. Na tym polega urok krótkofalarstwa, żeby zrobić QSO tam gdzie inni nic nie słyszą.

A tak naprawdę, dałem tylko pewne przykłady. Anten balkonowych jest całe mnóstwo i są zawsze kompromisem, bo kompromisem nie bedzie tylko dipol lub pełnofalowa delta zawieszona na odpowiedniej wysokości.
Tylko ilu z nas ma warunki, żeby nawet po uzyskaniu zgody wspólnoty powiesić deltę albo dipol na wysokości 40 metrów nad ziemią?

A dlaczego nie spróbować slinky?

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D


  PRZEJDŹ NA FORUM