Forum emisji cyfrowych
O skrzynkach antenowych przy makowcu i kawieręczna czy automatyczna? | |
| | HF1D_ex_SP1JPQ | 25.12.2011 19:06:09 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #825955 Od: 2011-2-6
Ilość edycji wpisu: 1 | Całkiem niedawno rozpoczęliśmy dyskusję o skrzynkach antenowych, tyle że w temacie contestowym. Korzystając ze Świąt, zapachu choinki i zajadania się pysznym makowcem (dzieło mojej córki) podzielę się paroma spostrzeżeniami. Okazja ku temu jest niezła ponieważ dzień przed wigilią otrzymałem w przesyłce nabyty drogą kupna tuner MFJ-971. Od prawie dwóch lat używam automatycznego tunera MFJ-929, więc jest możliwość porównania. Temat traktuję raczej jako otwarty ponieważ tak się złożyło, że testuję nową skrzynkę na dosyć dobrze dostrojonej antenie.
Na początku powiem to co jak mantrę powtarzam przy różnych okazjach.
NAJLEPSZA SKRZYNKA TO BRAK SKRZYNKI I DOBRZE DOPASOWANA ANTENA
Życie jednak pokazuje, że nie zawsze może być tak pięknie.
Pierwsza uwaga jeżeli chodzi o sprzęt. Ponieważ pogoda podła to pracuję z domu na IC-706 MkIIg i zamontowanych na balkonie antenach samochodowych AMPRO firmy Moonraker. Aktualnie dysponuję zestawem tych anten na 80/40/20/17/17 i 6 metrów. O 6 metrach nie będe tu pisał bo korzystam z niej raczej w samochodzie. Anteny zamontowane są na uziemionym wysięgniku aluminiowym ok. 1 metra od konstrukcji budynku. Mówię anteny, ale to oczywiście za każdym razem jest to jedna antena na konkretne pasmo.
Podstawą jest zestaw IC-706 + MFJ-929 i antena dla konkretnego pasma. MFJ-929 jest sterowany przez Icoma, więc strojenie odbywa się naprawdę automatycznie. Nie wszystko jednak jest takie cacy. 1. wszystkie anteny poza AMPRO40 dostrojone są do samochodu i w warunkach balkonowych strojenie idzie w kosmos. 2. Analizator wykazuje, że każda z tych anten ma impedancje ok 17 omów 3. Wszystkie anteny pracują dosyć wąsko i dopiero AMPRO 15 pokrywa całą szerokość pasma 4. Ze względu na pkt 3 skrzynka jest przydatna do strojenia na krańcach pasma. 5. Antena AMPRO 40 od pocżatku (fabrycznie) jest tak zestrojona, że jej rezonans w warunkach balkonowych wypada ok 7.072 kHz co przy szerokości pasma 60 kHz daje wystarczające dostrojenie w paśmie emisji cyfrowych, ale poza pasmem SWR leci gwałtownie do gory.
Gdzie tu miejsce dla ręcznej skrzynki gdy automat daje sobie radę całkiem dobrze.
Otóż o ile z IC-706 MFJ-929 pracuje bardzo dobrze to z FT-817 bez kabla interfejsu już tak nie bardzo. Wręcz czasami skrzynka informuje, że podawana jest za mała moc do zestrojenia anteny. MFJ-971 został zakupiony do współpracy z FT-817ND w polu. W sytuacji gdy człowiek zupełnie jak załoga Apollo-13 liczy każdy miliamper w terenie, żarłoczna prądowo MFJ-929 nie jest tym co tygrysy lubią szczególnie. Kolejna przypadłość MFJ-929 (nie wiem, może to tylko mój egzemplarz). Przy AMPRO 17 i AMPRO 15 skrzynka uparcie zestraja obie anteny na pracę w okolicach połowy częstotliwości nominalnej i oczywiście nie ma mowy o pracy. Przy antenie AMPRO80 dla odmiany odbywa się kilkusekundowy koncert na wszystkich przekaźnikach tunera i często efektem jest dostrojenie z SWR ok 1.8-2. Pomijam fakt, że AMPRO 80 to najgorsza z całej rodziny skądinąd bardzo udanych anten. Nie wspominam o AMPRO 160 bo nie testowałem jej i chyba nie zamierzam.
FT-817 i pracę z terenu na razie zostawiamy i skupiamy się na IC-706, antenach AMPRO i obu skrzynkach: automatycznej i ręcznej.
Od razu zastrzeżenie: Gdyby ktoś pytał co mają do tego emisje cyfrowe to mam nadzieję, że oświeci go stwierdzenie oczywistego faktu, że stroimy antenę na jednej częstotliwości, a pracujemy jednak na innej.
I od tego zacznę: ---------------- MFJ-929 stroi antenę na częstotliwości VFO. Ze względu na młe pasmo anten. Po rozpoczeciu nadawania mamy zamiast np. 1:1.2 SWR 1:1.3 lub wyższy (im dalej od rezonansu tym gwałtowniej rośnie niedopasowanie)
W przypadku ręcznej skrzynki możemy najpierw zestroić antenę na częstotliwości VFO, a potem w trakcie nadawania na częstotliwości o 2-3 kHz wyższej delikatnie skorygować dostrojenie. To nie jest możliwe w 929
Pasma 15 i 17 metrów -------------------- MFJ-929 odpada na starcie, a MFJ-971 spokojnie dostrajamy antenę do radia
Inne ---- MFJ-929 precyzyjnie podaje częstotliwość, moc wychodzącą, SWR oraz włączone w obwód pojemność i indukcyjność. MFJ-971 pokazuje tylko moc i SWR, zresztą wskaźnik jest malutki i trzeba mieć dobry wzrok. Z drugiej strony MFJ-971 ma wskaźnik krzyżowy, pozwalający błyskawicznie zorientować się jaki mamy SWR. Nalezy sobie samemu odpowiedzieć na pytanie: czy w każdej chwili potrzebujemy znać C i L zapiete do obwodu antenowego? Moim zdaniem - nie, a więc nie jest to wada 971.
Możliwość pominięcia skrzynki. ------------------------------ W MFJ-929 możemy wyłączyć zasilanie i skrzynka jest pominięta, w przypadku MFJ-971 nie ma takiej możliwości. Bardzo brakuje przełącznika BYPASS takiego jak w skrzynkach MFJ-904H (nawiasem mówiąc schematy 971 i 904H sa zgodne w 95%). Prawdopodobnie pokuszę się o zamontowanie przełącznika i możliwość pracy bez skrzynki
Precyzja dostrojenia -------------------- O tak. Tu MFJ-929 bije wszystko inne na głowę. Przecież dostroi i spinacz i rurę kanalizacyjną i antenę do SWR 1:1.0 (w większości przypadków). W przypadku ręcznej skrzynki taki wynik osiągniemy tylko w sytuacji gdy antena jest sama z siebie dostrojona do naszej częstotliwości. W innych przypadkach po prostu uda nam się zestroić antenę na jakiś tam minimalny SWR (czasem w okolicach 1:2.0)
Już słysze krzyk SWR-owych fetyszystów, że w takim razie MFJ-971 jest do d.... Otóż nie jest do d... tylko do współpracy z anteną i transceiverem. I daje nam informację o rzeczywistym stanie anteny.
Współpraca z wieloma antenami ----------------------------- MFJ-929 ma możliwość podłączenia dwóch anten i wybierania pomiędzy nimi przełącznikiem MFJ-971 takiej możliwości nie posiada. I znów pytanie czy to wada? IMHO nie. MFJ-971 to skrzynka do pracy terenowej, a wtedy rzadko rozpinamy kilka anten. Jeżeli już będziemy tak wyposażeni to założe się, że przy stacji będzie leżał przełącznik zapięty pomiędzy skrzynką i antenami.
Kultura pracy ------------- Tu już moje czysto subiektywne odczucia. NFJ-929 pracuje szybko i załatwia sprawę zestrajając z równym powodzeniem ANTENĘ, spinacz biurowy lub balustradę balkonu. Czasem trwa to dłużej i jest głośne, ale ogólnie siedzimy i czekamy, aż proces się zakończy. Tu operatorzy wojskowi mogą powspominać. Nie pamiętam przy którym sprzęcie były takie automatyczne skrzynki powodujące sporo hałasu. MFJ-971 przypomniał mi czasy TS-520, FT-101 gdzie na wyjściu transceivera z końcówką lampową ręcznie dostrajało się obwody, najpierw na maksymalny odbierany sygnał, a potem na maksymalną moc lub minimalny prąd (Ech to były czasy )
Osobom mniej wprawionym, kłopot może sprawić wybór indukcyjności. Po prostu przy ogólnie dopasowanych antenach nie widać szczególnych różnic pomiędzy jednym a drugim odczepem cewki. Zapewniam, że błędny wybór widać natychmiast po naciśnięciu klucza. Antena po prostu nie da się dostroić.
Na koniec o pracy w terenie. ---------------------------- Tu MFJ-929 przegrywa wyraźnie, chyba że dysponujemy antenami idealnie zestrojonymi i skrzynka w ogóle nie jest nam potrzebna (patrz początkowe stwierdzenie o najlepszej skrzynce antenowej). Tylko, że wtedy nie ma po co zabierać w teren klamota MFJ-929. Waży ok 1 kilograma, zajmuje miejsce w plecaku i musi ciągnąć trochę prądu. W terenie nie mamy go za dużo. Gdy dorzucimy kiepską współpracę z FT-817ND to ja nie widze sensu brania 929 w teren. MFJ-971 potrzebuje zasilania tylko do podświetlenia miernika (przydatne, ale daje się bez tego żyć). MFJ-971 jest mniejszy i lżejszy od 929, chociaż to nie jest jeszcze w 100% to co byśmy chcieli, czyli żeby nie ważył i nie zajmował miejsca.
I na koniec mały wodotrysk. MFJ-971 ma przełącznik zakresów 30 i 300W (MFJ 929 pracuje do 200W) Jednak można przełączyć zworki i zmniejszyć zakres do 6W Forward - 1.2 W Reflected. Przy 5 W z FT-817 to jest fajna sprawa rozciągnięcie wskazań na cała skalę.
Podsumowując: MFJ-929 ma swoje zalety i to niepodważalne, MFJ-971 ma mnóstwo zalet i swoisty urok pracy . Dodatkowo 971 ma wbudowany balun i możliwość podłączenia bezpośrednio fidera drabinkowego 300-450 omów, oraz podłączenia przypadkowej anteny drutowej (MFJ-929 tą ostatnią również dostroi)
Mam nadzieję, że uda mi się wywołać jakąś dyskusję, przerywając kolegom świąteczne obżarstwo. Zjadłem makowiec, zabieram się za sernik
Zdrowych i radosnych Świąt Jurek SP1JPQ & SO1D
P.S. Niestety nie miałem okazji (a żałuję) testować automatycznej skrzynki Elecrafta czy Icoma. O LDG jakoś mi przez gardło i palce nie moze przejść _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | Electra | 09.01.2025 14:41:25 |
|
| | | SQ5RIR | 25.12.2011 20:58:35 | Grupa: Użytkownik
Posty: 2 #825984 Od: 2011-1-18
| Witaj, poruszasz ciekawy temat,tym bardziej że pasuje on do tematyki najnowszego numeru Świata Radio Pytanie dyletanta: Jak sprawdzić SWR na TRX-ie z wbudowaną skrzynką antenową,pomijając oczywiście możliwość odczytu na mierniku SWR który posiada sam TRX,a który niekoniecznie musi być miernikiem dokładnym. | | | HF1D_ex_SP1JPQ | 25.12.2011 22:56:36 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #826025 Od: 2011-2-6
| Poza IC-756 nie pracowałem dłużej na urządzeniach z wbudowaną skrzynką, ale tam była możliwość wyłączenia, a pomiędzy anteną i trx-em włączało się dobry swr-metr.
Jeżeli chodzi o Świat Radio to rzadko czytuję bo jakoś nie bawi mnie płacenie za czytanie reklam. Nie wiem więc o jakim artykule mówisz, ale jeżeli dotyczy skrzynek to chętnie się zapoznam. Czy możesz podesłac skan?
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ5RIR | 25.12.2011 23:27:30 | Grupa: Użytkownik
Posty: 2 #826043 Od: 2011-1-18
| Witaj, tak,wiem ja używam zewnętrznej skrzynki więc włączam SWR-metr pomiędzy,interesuje mnie jednak tak z ciekawości jak to jest z wbudowaną.Jeśli chodzi o ŚR to ogólnie cały numer jest o skrzynkach.Tu możesz przejrzeć ten numer: http://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/16-swiat-radio 73!Mateusz | | | HF1D_ex_SP1JPQ | 26.12.2011 00:30:48 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #826054 Od: 2011-2-6
| SQ5RIR pisze:
Witaj, tak,wiem ja używam zewnętrznej skrzynki więc włączam SWR-metr pomiędzy,
Przepraszam, ale nie zrozumiałem. Pomiędzy co...?
SQ5RIR pisze:
Jeśli chodzi o ŚR to ogólnie cały numer jest o skrzynkach. Tu możesz przejrzeć ten numer: http://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/16-swiat-radio 73!Mateusz
Faktycznie można przejrzeć, niestety tylko po 2 strony z artykułu. Za to reklamy są prawie w komplecie Na tych dwóch stronach jak na razie zauwazyłem trochę opisowego podania parametrów wybranych skrzynek. Jeżeli tak jest na pozostałych 6 stronach, to więcej wnoszą strony producentów bo w MFJ mozna sciagnac instrukcje do kazdej ze schematem. Poza tym rzuciło mi się w oczy okreslenie Comet jako skrzynki z górnej półki, a to jest już duże nadużycie. Ciekawe czy artykuł zawiera coś więcej np opisaną skrzynke T1 Elecrafta?
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ7PGO | 26.12.2011 00:42:03 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Łęczyca
Posty: 860 #826056 Od: 2010-10-1
| No i ja "przejrzałem" i na oczy nie przejrzałem jakoś szczególnie. Mnie interesuje w Twojej nowej skrzynce ukłąd pomiaru SWR i mocy(nateżenia pola). Podpowiedz czy zmieniając pasmo musisz dostroic potencjometrem układ pomiarowy? Jak to w praktyce wyglada w takich "markowych" skrzynkach, bo ja sie borykam z dużą rozbieżnością wskazań w zależności od fq. Wiem że tak jest ale.... _________________
log : MiXw2 anteny: hmmm trochę się już uzbierało GL VY 73! Petroniusz - SQ7PGO / SO7B-contest
| | | HF1D_ex_SP1JPQ | 26.12.2011 01:00:42 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #826060 Od: 2011-2-6
Ilość edycji wpisu: 1 | SQ7PGO pisze:
Podpowiedz czy zmieniając pasmo musisz dostroic potencjometrem układ pomiarowy? Jak to w praktyce wyglada w takich "markowych" skrzynkach, bo ja sie borykam z dużą rozbieżnością wskazań w zależności od fq. Wiem że tak jest ale....
Petroniusz, Nie dostrajam nic potencjometrem bo tam nie ma potencjometra. To znaczy nie ma wyprowadzonego na zewnątrz, bo wewnątrz jak wynika ze schematu parę PR-ków sie znajdzie.
Ta skrzyneczka ma miernik krzyżowy czyli dwuwskazówkowy. Realizowany jest jednocześnie pomiar mocy padającej i mocy odbitej. Miernik posiada dwie skale dla mocy i krzywe dla wartości SWR. Wartość SWR odczytuje się w miejscu przecięcia obu wskazówek. Schemat możesz obejrzeć sobie na stronie MFJ instrukcja i schemat MFJ-971 w pliku pdf
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & So1D
Edit 2011-12-26
Kilka słów na wypadek zarzutu, że nie wspomniałem o zdalnych skrzynkach automatycznych podłączonych bezpośrednio do zacisków anteny. Nie napisałem bo porównuję tylko dwie skrzynki które mam. Oczywiście nie podlega dyskusji, że ze wszystkich rozwiązań takie jest najlepsze pomijając moje twierdzenie o braku skrzynki
_________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ7PGO | 26.12.2011 20:08:48 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Łęczyca
Posty: 860 #826309 Od: 2010-10-1
| Przyjrzałem się tej skrzynce i mam jeszcze pytania: jakie wskazania mocy wyjsciowej masz na wskażniku w tym układzie przy np 3,5 Mhz i przy 28 Mhz zakłądając że masz ta samą moc ustawioną w radiu no na przykłąd 80W PSK. Oraz : dlaczego spotkałem się z twierdzeniem że najlepsze efekty zyskuje układ PI w skrzynkach, natomiast wiekszość skrzynek na przykład MFJ uzywa skrzynki w układzie T _________________
log : MiXw2 anteny: hmmm trochę się już uzbierało GL VY 73! Petroniusz - SQ7PGO / SO7B-contest
| | | HF1D_ex_SP1JPQ | 26.12.2011 21:59:27 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #826379 Od: 2011-2-6
Ilość edycji wpisu: 5 | SQ7PGO pisze:
Przyjrzałem się tej skrzynce i mam jeszcze pytania: jakie wskazania mocy wyjsciowej masz na wskażniku w tym układzie przy np 3,5 Mhz i przy 28 Mhz zakłądając że masz ta samą moc ustawioną w radiu no na przykłąd 80W PSK. Oraz : dlaczego spotkałem się z twierdzeniem że najlepsze efekty zyskuje układ PI w skrzynkach, natomiast wiekszość skrzynek na przykład MFJ uzywa skrzynki w układzie T
Petroniusz,
Poruszasz kilka istotnych spraw. Na początek małe wyjaśnienie bo odnoszę wrażenie, że nie do końca rozumiesz pojęcie SWR.
Miernik mierzy wielkości fizyczne które są mierzalne. Wielkość fizyczna ma oprócz wartości także jednostkę.
SWR nie jest wartością fizyczną, tylko współczynnikiem wynikającym z porównania dwóch mocy. Jest wielkością bardziej matematyczną.
W kazdym razie nie da się pomierzyć SWR wprost. Trzeba posunąć się do triku w postaci dorobienia na przyrządzie służącym do pomiaru mocy odpowiedniej skali.
I teraz wkraczamy w różnicę mierniki jednoustrojowe a dwuustrojowe.
W przypadku mierników jednoustrojowych (z jedną wskazówką) najpierw dokonujesz tzw. kalibracji. Faktycznie jest to ustawienie wartości odniesienia, aby odczyt ze skali umieszczonej na mierniku był prawidłowy.
W przypadku przyrządów dwuustrojowych (krzyżowych) taka operacja nie ma sensu ponieważ masz oba pomiary jednocześnie (mocy padającej i odbitej). Sprawdź sobie i zobaczysz, że SWR jest taki sam dla mocy padającej 50W i odbitej 10W oraz dla mocy padającej 5W i odbitej 1W. Ważne aby oba ustroje pomiarowe miały podobną (taką samą) dokładność. W związku z tym jeżeli mam dostroić antenę skrzynką to nie jest istotne dla mnie czy pomiar mocy jest +/- 10%, ale istotne jest czy oba ustroje mają tą samą dokładność. W przypadku używania miernika dwuustrojowego nie nanosimy jednej skali tylko rysujemy krzywe dla każdej wartości SWR. Te krzywe na tarczy miernika oraz punkt przecięcia obu wskazówek pomiarowych wyznaczają wielkość współczynnika SWR mierzonej anteny. Dlatego nie ma potrzeby regulacji i ustawiania na pełne wychylenie skali bo przy danym SWR zwiększenie wskazania mocy padającej musi spowodować zwiększenie wskazania mocy odbitej. To czysta matematyka a położenie punktów przecięcia tworzy konkretną krzywą. Wartości te są ustalane przy konstruowaniu miernika. Można to zrobić równiez w warunkach domowych.
Pytasz o wskazania mocy. Wskazania są takie same. To nie jest tak,że konstruuje się miernik mocy tylko dla zakresu 3,5 do 3,8 MHz, a w innym zakresie już on nie działa. Istotą jest dobrać odpowiednią szerokość pasma i akurat w przypadku zakresu 1.8 do 30 MHz nie jest to problem przekraczający możliwości techniczne przy zachowaniu rozsądku cenowego. Oczywiście ze zmianą częstotliwości, dokładność zmienia się w jakimś, znanym producentowi zakresie. Nie chcę tu wchodzić w rozważania dotyczące detektorów szczytowych, ale w MFJ-971 czy 904 są właśnie klasyczne rozwiązania takich detektorów i w tym zakresie częstotliwość nie ma wpływu.
Dla nas z powodów przytoczonych wcześniej nie ma to znaczenia.
No bo jakie znaczenie ma świadomość, że z końcówki wychodzi 80 zamiast 82 W? To różnica 0.1 dB. Aby korespondent odczuł róznicę siły sygnału o 1 S to musimy mieć aż 6 dB czyli stosunek mocy 4:1 a więc zamiast 80 musielibyśmy nadawać z mocą 320W. Do przyrostu o 2S potrzeba już 20 razy więcej mocy (13 dB) czyli 1600W zamiast 80W. Schodząc na bardziej rozsądne poziomy: Moje 5W z FT-817 i Twoje 100W z FT-920 na tej samej antenie w tych samych warunkach to jest właśnie różnica 2 S u korespondenta.
Twój FT-920 ma chyba miernik wskazówkowy mocy wyjściowej skalowany w watach (dokładność przy takiej wielkości jest problematyczna), moje IC-706 i FT-817 mają tylko wskaźniki z listwą LED nawet nie skalowane w W bo to ma służyć orientacji.
Do dokładnych pomiarów kup sobie Birda za 250 USD.
Petroniusz,
Nie ma sensu stwarzanie sobie sztucznych problemów i stresowanie się czy w eter wychodzi 80 czy 88 W. Orientacyjne wartości wystarczą, a przy emisjach cyfrowych najważniejsze jest to, żeby stosować nie więcej niż 50% mocy nominalnej. Chyba potrafisz na oko ocenić czy jest połowa mocy czy nie. To jednak wcale nie oznacza, że upalisz trx-a nadając mocą 60 zamiast 50 W. Są sytuacje gdy na JT65 stosuję pelną moc, a w przypadku VHF nawet więcej niż wynosi moc nominalna (mój PA na 2 metry ma moc nominalną 160 watów, a pomierzoną 220 W i takiej używam na FSK 441 i JT65)
Ostatnia sprawa obwodów dopasowujących.
Nie spotkałem sie ze stwierdzeniem, ze układ PI daje lepsze wyniki.
Podejrzewam, że stosowanie obwodów dopasowujących typu T wynika z uproszczenia konstrukcji i obniżki kosztów. Na pewno lepsze do niektórych anten są układy ze sprzężeniem indukcyjnym, ale tych chyba już teraz nie spotyka się w wykonaniu fabrycznym dla amatorów. Wykonanie amatorskie sprawia też sporo problemów.
Niestety teraz w mniejszym stopniu decydują o konstrukcji inżynierowie, a większy wpływ mają księgowi. I jeżeli przyjąc Twoje stwierdzenie o pi-filtrze za prawdziwe to właśnie pi-filtr lub układy ze sprzężeniem indukcyjnym są inżynierem wypartym przez księgowego czyli układ "T".
I dlatego między innymi najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się księgowego jest takie zestrojenie anteny, aby skrzynka nie była potrzebna.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
_________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ7PGO | 26.12.2011 23:12:35 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Łęczyca
Posty: 860 #826436 Od: 2010-10-1
| Nie chciałbym sie zaplatac w zeznaniach ale.... ja wiem co to jest matematyczna wartość SWR SWR= (Ep+Eo/Ep-Eo) i widac z tego ze może miec wartość od 1- nieskończoności- tak mówi matematyka. ale.. mi o co innego chodzi i nie zależy mi na pomiarze SWR'a to akurat mierze w moim FT-920 a mam tam wskażnik linijkowy a nie analogowy. Widzisz usiłuje skonstruować miernik natęzenia pola (mocy wysyłąnej do anteny) korzystając ze sprawdzonych wzorów na przykład MFj-971. Wielkie to nie jest zadanie, ale zwykły obwód typu ceweczka na rdzeniu, dioda, kondensatorek daje odczyt i mocy odbitej i padającej, ale silnie zależnej od fq. To znaczy : zrobiłem próbny ukłądzik jw no i przy 3,5 Mhz mam przy max zestrojonej antenie odczyt na małym mierniczku 30% skali a na 28Mhz mam 150% skali. Chodzi mi o właśnie o ten odczyt orientacyjny - nie mam zamiaru tutaj mierzyć rzeczywistej wartości mocy czy to padajacej czy odbitej. czyli jednym słowem uniezależnienie (w miarę możliwe)wzglednej wartosci mocy która w danej chwili wysyłam w eter. Pewnie że i bez tego da sie pracowac bo mniej wiecej wiem ile tego akurat mam "pod reką", ale co mi szkodzi ustroić sobie skrzynkę takim gadżetem ?
i w trakcie pracy sobie spogladać jak wyglada moje zestrojenie i moc? jak juz mam 2 wkaźniki to moge odczytywać wzgledna moc padająca i odbita i porównywac z TRX'em. Wobec tego pytałem sie własnie o ta konstrukcje (płytkę) w Twojej skrzynce jak to jest tam skonstruowane: ile zwojów jest na rdzeniu, gdzie odczep i tak dalej abym mógł to skopiować czy też dostosowac do moich potrzeb. Czy ja za dużo wymagam ? Chyba nie ale sam z tym sobie poradzić nie bardzo mogę. Elektronik ja amator i schematy owszem czytam ale dogłebnych wniosków z nich wyciągac nie potrafie. Jesli mówisz że zestrojona antena na 3,5 Mhz przy mocy nadajnika 50W daje ci odczyt na mierniczku 50% skali i taki sam wynik masz na 14 i 21 MHz to i ja tak chciałbym mieć na swoich mierniczkach. Jeszcze raz powiadam : mam swiadomość że to nie jest oczyt rzeczywistej mocy- to tylko orientacyjne. Teraz wracając do PI i T - nie widze tutaj akurat specjalnej oszczedności bo i tu jedna cewka i tu 2 kondensatory a więc? Teraz mam pzrykład mojej anteny na 14 Mhz - beam 3 elementy. Napracowałem sie nad nią sporo, obliczyłem , wykonałem, dopasowałem przy antenie Gamma-matchem i mam jX=0 a Z=35 Omów czyli SWR = 1,2 (około) i nie ma mowy aby zejśc do 1,0 czyli jest jak fizyka mówi. Czy ta antena jest dobrze zestrojona? Według mnie dobrze a nawet prawie bardzo dobrze, a jednak nie do końca. Wobec tego ta resztkę niedopasowania Ztx do Zant poprawiam skrzynką i wtedy mam jak należy. Moim zdaniem skrzynka zawsze jest potrzebna we współczesnych nadajnikach- tutaj nie ma miejsca na dostrajanie wyjścia TX do anteny. Jest 50-52 Ohm i koniec. Chyba że się mylę? To na razie tyle..... _________________
log : MiXw2 anteny: hmmm trochę się już uzbierało GL VY 73! Petroniusz - SQ7PGO / SO7B-contest
| | | HF1D_ex_SP1JPQ | 27.12.2011 00:34:49 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #826479 Od: 2011-2-6
| Petroniusz,
rozumiem, że chcesz mnie namówić, abym zajrzał do skrzynki, policzył zwoje, pomierzył cewki? To da się zrobić, ale nie od razu. Przyznaję, że mam trochę innych prac aktualnie. Natomiast wspomniałem, że będę chciał dorobić w MFJ-971 bypass wzorem MFJ-904H. Do tego musze zajrzeć do wnętrza skrzynki lub kombinować z przekaźnikami na zewnątrz (drogo i niewygodnie). Ponieważ schematy obu skrzynek są identyczne to wcale mnie nie zdziwi jeżeli okaże się, że i płytki są takie same i jest tam miejsce na bypass. Żeby to wiedzieć musze właśnie zajrzeć do środka. Poza pomiarami obiecuję Ci także zdjęcia z "sekcji zwłok" Natomiast to co piszesz o 30% i 150% skali oznacza, że masz niewłaściwie dobrane rezystory w detektorze mocy szczytowej. One tam sa właśnie po to, żeby zniwelować wpływ w.cz. Poza tym istnieje możliwość, że w.cz włazi Ci na sam miernik poza obwodem detektora. Zaciekawiłeś mnie, a poza tym rozumiem, że zależy Ci trochę na czasie, więc może jutro w klubie rozkręcę skrzynkę i zajrzę do środka.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
P.S. Swoją drogą. Bez żadnej złośliwości, ale "Google Twoim przyjacielem jest" Nie będe jednak ten co ryje i polecę ciekawe miejsce czyli strone SP5JNW, a tam zakładkę obwody w.cz. Znajdziesz tam naprawdę mnóstwo ciekawego materiału. _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | Electra | 09.01.2025 14:41:25 |
|
| | | SQ9JXB | 27.12.2011 12:09:56 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Suszec JO90JB
Posty: 1152 #826623 Od: 2010-7-9
| Widzisz usiłuje skonstruować miernik natęzenia pola (mocy wysyłąnej do anteny) korzystając ze sprawdzonych wzorów na przykład MFj-971
MFJ-971 nie jest miernikiem natężenia pola w.cz.
Chcesz proste układy i troche teorii o tym?
Proszę bardzo
http://bc107.republika.pl/html/mnp2.html
A dodam tylko że taki miernik zrobisz na bazie wzmacniacza anten siatkowych TV. Sam taki miałem.
A Tobie proponuje taka konstrukcję
http://www.sp7ewl.one.pl/swr1.htm
P.S. Sam takiej używam
_________________ Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia http://emisje-cyfrowe.sq9jxb-sq6mno.pl/news.php http://sq9jxb-sq6mno.pl/news.php
73! Janek SQ9JXB Skype: sq9jxb | | | HF1D_ex_SP1JPQ | 28.12.2011 10:52:08 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #827384 Od: 2011-2-6
| Petroniusz,
Jakoś mi umknęło to co napisałeś o mierniku natężenia pola co zauważył Janek. MFJ-971 jest skrzynką antenową wyposażoną w pomiar mocy padającej i odbitej. Wczoraj w klubie dokonaliśmy wiwisekcji oraz sporządziliśmy małą dokumentację fotograficzną MFJ-971. Wyniki są trochę zaskakujące bo konstrukcja skrzynki jest prosta jak budowa cepa. Biorąc pod uwagę, że dopuszczalna moc to 300W to wymiary kondensatorów budzą wręcz niepokój. Kolejnym zaskoczeniem jest fakt, że pomimo identyczności układu z 904H, płytki są inne i wykonanie bypassu sprawi trochę problemow. Wieczorem wrzucę fotki na serwer i zamieszczę tutaj linki.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ9JXB | 28.12.2011 11:14:48 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Suszec JO90JB
Posty: 1152 #827404 Od: 2010-7-9
Ilość edycji wpisu: 2 | Jurek
MFJ-901B ma moc dopuszczalną do 200 Watt PEP to zobacz jakie ma małe kondensatory
A jak widać MFJ używa tych samych kondensatorów w kilku typach skrzynek. W MFJ-971 są chyba takie same jak w MFJ-901B wielkościowo , tylko wartości mają inne.
_________________ Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia http://emisje-cyfrowe.sq9jxb-sq6mno.pl/news.php http://sq9jxb-sq6mno.pl/news.php
73! Janek SQ9JXB Skype: sq9jxb | | | HF1D_ex_SP1JPQ | 28.12.2011 13:32:37 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #827581 Od: 2011-2-6
| Janek,
Z tego co widzę MFJ-901 jest jeszcze prostsza od 971 Cewka i kondensatory wyglądają na takie same. W MFJ-971 kondensatory mają pojemność do 282 pF.
Muszę powiedzieć, że MFJ-971 naprawdę ładnie pracuje. Wczoraj testowałem układ z FT-817 i dipolem na 80 metrów i zrobiłem ponad 20 QSO na JT65, PSK-31 na 3,5, 7, 10 MHz. Największym problemem jest bardzo jasne oświetlenie miernika, chyba wymienię to na niebieską diodę, aby współgrało z FT-817 (to naprawde problem bo aparat wariuje przy fotkach).
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ9JXB | 28.12.2011 14:22:02 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Suszec JO90JB
Posty: 1152 #827627 Od: 2010-7-9
| Jurek - tylko nie niebieska dioda, lepiej bursztynowa
Kondensatory w MFJ-901B mają wartość 10-324 pF.
Skrzyneczka sprawuje sie super. Używam tylko do Delty M0PLK. I ma ByPass zamontowany.
_________________ Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia http://emisje-cyfrowe.sq9jxb-sq6mno.pl/news.php http://sq9jxb-sq6mno.pl/news.php
73! Janek SQ9JXB Skype: sq9jxb | | | HF1D_ex_SP1JPQ | 28.12.2011 14:40:00 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: JO73hi
Posty: 637 #827643 Od: 2011-2-6
| Dlaczego nie niebieska?
Jeżeli chodzi o bypass to będę zobowiązany za parę fotek jak to jest rozwiązane w 901. Schemat to jedno, a 200W w praktyce na przełączniku to drugie.
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D
P.S. A propos sprawowania się to własnie to mi się podoba. Mnie odpowiada ten dosyć surowy, można rzec siermiężny styl MFJ, a na pewno jest to lepsze od plasticzanych LDG.
Poza tym w tej skrzyneczce poza oświetleniem miernika nie ma co się zepsuć A propos oświetlenia to musze pomyśleć czy nie zasilać tego z w.cz.
Powody są dwa:
1. W terenie szkoda energii na oświetlanie lampek i szkoda nosić baterie do zasilania oświetlenia skrzynki (Eureka!!! może dioda, bateryjka 1,5V, rezystorek i mikrowyłącznik zapakowane do środka w zupełności wystarczą?) 2. Oświetlenie skali potrzebne jest tylko w chwili strojenia, potem jest zbędne, a tak jaskrawe jak obecnie przeszkadza. Po zestrojeniu anteny, można oświetlenie wyłączać
Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & SO1D _________________ Prowadząc QSO uśmiechnij się do swojego korespondenta. To słychać. Nie tylko na fonii, także na CW i Digi. Lubisz automatyczne sekretarki? Może czas ograniczyć makrokomendy do minimum? | | | SQ9JXB | 28.12.2011 15:28:02 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Suszec JO90JB
Posty: 1152 #827687 Od: 2010-7-9
Ilość edycji wpisu: 2 | Jurek tu jest pokazane jak inni to zrobili, i moje wykonanie też jest
http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3536&temat=114346
Przełącznik rosyjski 10A , a mój TRX 200W nie daje
P.S. diody LED niebieskie są oczo...........bne _________________ Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia http://emisje-cyfrowe.sq9jxb-sq6mno.pl/news.php http://sq9jxb-sq6mno.pl/news.php
73! Janek SQ9JXB Skype: sq9jxb | | | SQ7PGO | 28.12.2011 15:52:07 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Łęczyca
Posty: 860 #827722 Od: 2010-10-1
| No to w końcu jak nazwać prawidłowo i naukowo tą wielkość fizyczną która wychodzi z TX i powoduje że słyszy mnie w indiach inny krótkofalowiec? Jeśli jest duża to mnie słyszy i kolega na Tonga jeśli mała to zaledwie kolega w Moskwie ? _________________
log : MiXw2 anteny: hmmm trochę się już uzbierało GL VY 73! Petroniusz - SQ7PGO / SO7B-contest
| | | SQ9JXB | 28.12.2011 16:00:21 |
Grupa: Użytkownik
Lokalizacja: Suszec JO90JB
Posty: 1152 #827730 Od: 2010-7-9
| Moc w.cz. albo jak kto woli RF Power i to zmierzysz miernikiem mocy
A natężenie pola w.cz mierzysz innym ustrojstwem. _________________ Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia http://emisje-cyfrowe.sq9jxb-sq6mno.pl/news.php http://sq9jxb-sq6mno.pl/news.php
73! Janek SQ9JXB Skype: sq9jxb | | | Electra | 09.01.2025 14:41:25 |
|
|
Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!! |
|